Stud Record

 Leading active New Zealand Sire of Group 1 Winners at the time of his death November 2017 - click to view

PENTIRE Top of The 1996 International 4YO+ Classification (Long). 8 wins-1 at 2-from 6f to 1½m, £911,037, Ascot King George VI & Queen Elizabeth Diamond S., Gr.1, Leopardstown Irish Champion S., Gr.1, Royal Ascot King Edward VII S., Gr.2, York Great Voltigeur S., Gr.2, Sandown Classic Trial S., Gr.3, Predominate S., L, Chester Dee S., L, Newmarket Multiyork Fulbourn 2YO S., 2d Ascot King George VI & Queen Elizabeth Diamond S., Gr.1, Longchamp Prix Foy, Gr.3, 3d Sandown Eclipse S., Gr.1, Goodwood Richmond S., Gr.2, Newmarket St Andrew's Park 2YO S., York Deploy Acomb S., 4th Dubai World Cup, L. He entered stud in Japan in 1997. He entered stud in NZ in 1997. Champion NZ Sire (AEI) in 2005-06, second in 2008-09, third in 2010-11. Second on NZ Sire List (Aust. & NZ figures combined) in 2003-04, third in 2005-06, 2009-10. Second on NZ Sire List in 2005-06, third in 2008-09. Sire of 1087 progeny to race, 693 winners (63.0%), earnings of over $101 million, 48 stakes winners, 36 stakes placegetters, inc.




(KING) MUFHASA (04g, Mi Preferido, Silver Dream). Horse of the Year in NZ in 2008-09 & 2011-12. Champion Sprinter in NZ in 2008-09, 2010-11 & 2011-12. Champion Miler in NZ in 2008-09.20 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, NZ$2,614,762, A$791,000, WRC Telegraph H., Gr.1-twice, Waikato Draught Sprint, Gr.1-twice, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Windsor Park P., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, Toorak H., Gr.1, Otaki Maori RC WFA S., Gr.1, WRC Captain Cook S., Gr.1, CJC Coupland's Bakeries Mile, Gr.2, Manawatu Challenge S., Gr.3, Hawkes Bay GR Kelt Memorial H., L, Waikato RC Seafood Bazaar H., ARC Auckland Airport 3YO H., BOP RC Hills Haden Valuers 3YO H., Matamata RC Rich Hill 3YO H., 2d Waikato Draught Sprint, Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Hawkes Bay Mudgway Partsworld S., Gr.1, Windsor Park P., Gr.1-twice, WRC Captain Cook S., Gr.1, BOP RC Tauranga S., Gr.3, John Warren Insurance 3YO H., 3d Waikato Draught Sprint, Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, SCTC Glasshouse H., L, 4th ARC Easter H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, BOP RC Tauranga S., Gr.3.

XCELLENT (01g, Centro, Sir Tristram). NZ Horse of the Year twice. Champion 3YO in NZ in 2004-05 & Champion WFA performer & stayer in NZ in 2005-06.8 wins from 1400m to 2400m, NZ$1,234,875, A$375,000, New Zealand Derby, Gr.1, Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1, ARC New Zealand S., Gr.1, Hawkes Bay Mudgway Partsworld S., Gr.1, ARC Sir James Fletcher S., Gr.3, WRC Trentham S., Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Zabeel Classic, Gr.1, 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1.

ZARITA (04f, Defensive Play, Western Symphony). 9 wins-1 at 2-from 1000m to 2500m, A$1,653,250, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Sunline S., Gr.2, WH Stocks S., Gr.2, VRC Wakeful S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, MRC Arborea H., 2d VRC Makybe Diva S., Gr.2, 3d VRC Myer Classic, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, Memsie S., Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, MRC John Dillon S., L, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1.

RANGIRANGDOO (04g, Kenfair, Kings Island). 10 wins from 1200m to 1600m, A$2,234,740, AJC Doncaster H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, AJC Tramway H., Gr.3, Mr Tiz Welter H., STC Club Liverpool H., AJC UD Trucks H., STC Lucky's Freeway Hotel H., Rosehill Event Centre H., 2d AJC Epsom H., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, ATC George Main S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1-twice, MVRC Schweppes Crystal Mile H., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, AJC General Nediym H., STC SGE Credit Union H., 3d AJC Jim Beam H., Heathcote H., 4th ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3.

PANTANI (98c, Marscay, Dewan). 6 wins from 1600m to 3200m, A$830,740, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Adelaide Cup, Gr.1, VRC Duke of Norfolk S., L-twice, MRC Basha Felika H., 2d VRC St Leger, Gr.3, Gurner's Lane H., Piping Lane H., Sport 927 H., 3d VRC Grand National Hurdle, 4th QTC Brisbane Cup, Gr.1, VRC Queen Elizabeth S., Gr.2.

XTRAVAGANT (12c, Zabeel, Centaine). Champion 3YO in NZ in 2015-16. Top Male on The 2015-16 NZ 3YO Free H.6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$467,500, A$15,000, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, Cambridge Breeders S., Gr.3, ARC New Zealand Herald S., WRC Wellington Guineas Trial, 3d Waikato RC Hinuera Lodge H., 4th WRC Levin Classic, Gr.1.

SAY NO MORE (07f, Walking Ring, Five Arrows). 6 wins from 1150m to 1600m, NZ$303,675, A$7,750, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC New Zealand Herald H., Hawkes Bay Be Sunsmart Today H., Marton JC Jim Skou Memorial H., 2d BOP RC Gilmours Tauranga H., WRC Stella Artois H.

ART SUCCESS (01g, Zabeel, Avaray). 8 wins from 1600m to 3600m, NZ$3,800, A$745,602, QTC Brisbane Cup, Gr.1, BTC Chairman's H., Gr.3, Clarence River JC Grafton Cup, L, Oakbank RC Yalumba Classic Hurdle, QTC 97.3 FM H., Sharkboy & Lavagirl H., 2d QTC PJ O'Shea S., Gr.2, MVRC Anzac Appeal Challenge Final H., BTC Carlton Draught H., 3d Ipswich Cup, L, BTC Vermeer Equipment H., Colac Gold Cup, MRC Peshawar H., Rockhampton JC Class 1 H., 4th Cranbourne Cup, L.

PRINCE OF PENZANCE (09g, Mr. Prospector, Caerleon). 7 wins from 1300m to 3200m, A$4,459,190, VRC Melbourne Cup, Gr.1, Moonee Valley Cup, Gr.2, MRC Mornington Cup Prelude, L, VRC Flemington Green Fields H., MVRC Sportingbet Best Tote Plus H., 2d Moonee Valley Cup, Gr.2, SAJC RA Lee S., Gr.3, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, Roy Higgins H., L, Moe Cup, MRC Echucamoama.com H., VRC Craftsman H., 3d MRC Zipping Classic, Gr.2, 4th MRC Herbert Power S., Gr.2, Mornington Cup, L.

RECURRING (99f, Ashabit, Donalbain). 5 wins at 1200m, 1300m, NZ$125,000, A$524,700, ARC Railway H., Gr.1, AJC Sapphire S., Gr.3, QTC Dane Ripper H., L, STC Makinson & d'Apice Series H., Special Membership Offer H., 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Salinger S., Gr.1, MRC Kevin Heffernan S., L, VRC Canon Sprint H., AJC El Alamein H., 3d VRC Lexus Classic S., Gr.2, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.3, STC Millie Fox S., L, Birthday Card H., L, Sir James Series H., 4th BTC Glenlogan Park S., L.

CHENILLE (11f, O'Reilly, Imposing). 9 wins from 1600m to 3200m to 2016-17, NZ$548,375, Auckland Cup, Gr.1, Hawke's Bay Gold Cup, L, ARC Karaka Stayers Cup, Nathans Memorial H., Steelmasters H., South Auckland Racing Club Cup, Matamata RC Mills Reef Winery H., 2d ARC 0800 Horsevets H., New Zealand Herald H., Waikato RC Ladies Race Day H., WRC Platinum Homes H., 3d Te Aroha Cup, Hawkes Bay Shorty Cullen Memorial H.

PENTANE (01g, Prince Raider, Old Soldier). 7 wins from 1400m to 3200m, NZ$594,765, Auckland Cup, Gr.1, Counties RC Jim & John Evans Classic, L, Matamata RC Stanley Group H., ARC Dunstan Feeds Championship Final, Rotary Club of Newmarket H., Waikato RC Vero Insurance New Zealand H., 2d Auckland Cup, Gr.1, Waikato RC Staples Rodway Waikato Stayers P., Dunstan Feeds Championship Qualifier, Newstalk ZB H., New Zealand Insurance H.

PENNY GEM (99f, Maizcay, Nassau). 4 wins from 1400m to 2100m, NZ$231,050, A$36,500, WRC Captain Cook S., Gr.1, Counties Cup, Gr.2, ARC Clarins H., BOP RC TRAC Sports Rotorua 3YO H., 2d ARC Zabeel Classic, Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, ARC Eight Carat Classic, Gr.2, BOP RC Ultimate Motor Group Ford 3YO S., 3d Queensland Oaks, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, 4th Egmont RC Fayette Park S., Gr.3.

FERLAX (09c, Marscay, Tights). 4 wins from 1200m to 1600m, A$411,000, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d MRC Memsie S., Gr.1.

VOLATILE MIX (13g, High Chaparral, Zabeel). 3 wins from 1600m to 2500m in 2016-17, A$453,750, South Australian Derby, Gr.1, 2d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th SAJC Chairman's S., Gr.3.

MARKUS MAXIMUS (05g, Last Tycoon, Western Symphony). 3 wins from 1600m to 2400m, A$393,717, Western Australian Derby, Gr.1, 2d QTC Grand Prix S., Gr.3, MRC Heroic H., 3d MVRC Members Equity Bank H., Geelong RC Briseis Gold Cup, MVRC CMA Recycling 3YO H.

TINSELTOWN (03g, Jetball, Silver Dream). 9 wins from 1600m to 3200m, NZ$403,687, A$220,500, Avondale Gold Cup, Gr.2, Counties Cup, Gr.2, Rotorua Cup, Gr.3, BRC Queensland Cup, L, Te Aroha Cup, Waikato RC Vision Forest Lake H., WRC Virginia Turner Summer Cup, 2d Rotorua Cup, Gr.3, BRC Premier's Cup, Gr.3, SCTC Caloundra Cup, L, Rangitikei RC Bulls Country Cup, Waikato RC Hamilton Building Supplies H., Dunstan Feeds Championship Qualifier, 3d Waikato Gold Cup, Gr.2, QTC Brisbane Cup, Gr.2, SCTC Caloundra Cup, L.

PENTASTIC (98c, Bellotto, Mighty Kingdom). 7 wins from 1200m to 2400m, A$1,991,800, QTC PJ O'Shea S., Gr.2, VRC Craiglee S., Gr.2, AJC Japan Racing Association P., L, MRC Naturalism S., L, VRC Riverdale H., Fire Oak H., 2d BTC Doomben Cup, Gr.1, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, QTC Brisbane Cup, Gr.1, STC Canterbury Guineas, Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, Turnbull S., Gr.2, 3d Victoria Derby, Gr.1, Australian Derby, Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, MRC M&S Transport Welter H., 4th VRC Melbourne Cup, Gr.1, Australian Cup, Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, St George S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Geelong RC Derby Trial S., L.

PENTATHON (01g, Grosvenor, Imperialist). Champion Stayer in NZ in 2006-07.10 wins from 1800m to 3200m, NZ$269,075, A$569,475, New Zealand Cup, Gr.2, QTC PJ O'Shea S., Gr.2, CJC Metropolitan Trophy, Gr.3, ARC Nathans Memorial H., Hawkes Bay New Zealand Bloodstock Insurance H., WRC Helen Southey House of Travel H., 2d AJC Sydney Cup, Gr.1, QTC Queen's Cup, Gr.3, MRC Neerim H., Sydeston H., QTC XXXX Gold H., 3d BTC Doomben Cup, Gr.1, Egmont Cup, Bendigo JC Country Showcase H., Waverley Gold Cup, Hawkes Bay Te Runga 3YO H., 4th QTC Brisbane Cup, Gr.1.

ZANNA (99f, Truly Vain, Imposing). 6 wins from 1400m to 2050m, A$666,500, VRC Empire Rose S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, AJC Angst H., L, BTC Doomben Bracelet, AJC Longines H., MRC Brava Jeannie H., 2d AJC Emancipation S., Gr.2, 3d AJC Apollo S., Gr.2, 4th STC Coolmore Classic, Gr.1, BTC Labour Day Cup, Gr.3.

KINCAPLE (05g, Kaapstad, Rapier II). 8 wins from 1500m to 2300m, A$498,692, WATC Strickland S., Gr.3, Kalgoorlie Cup, L, Coolgardie Cup, WATC Westspeed Stayers' Bonus H., Perthracing.com.au H., 2d WATC CB Cox S., Gr.2-twice, Kalgoorlie Boulder RC Boulder Cup, L, MRC Roses Only H., Schweppes H., WATC Playeronline.com.au H., 3d Bendigo JC CRV Summer Showcase Final H., MRC Luxury Life Travel H., 4th QTC Grand Prix S., Gr.3.

LARRY'S NEVER LATE (05g, Zabeel, Marceau). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2400m, A$564,188, MRC Sandown S., Gr.3, TTC Launceston Cup, Gr.3, MRC Sportingbet H., Betfair H., 2d BRC Chairman's H., Gr.3, MRC Fight Cancer Foundation H., 3d Queensland Derby, Gr.1, BRC Premier's Cup, Gr.3, BTC Rough Habit P., Gr.3, ATC Japan Racing Association P., L, VRC Super Impose S., L, 4th South Australian Derby, Gr.1, MRC Norman Robinson S., Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, MVRC Abell S., L.

AMEXED (10g, Danasinga, Shy Rambler). 3 wins from 1600m to 2400m, A$245,135, BRC Rough Habit P., Gr.3, SCTC Caloundra Cup, L, 2d BRC Andrew Bensley No 1 in News H., Sequalo at Lyndhurst H., 3d BRC Bundaberg Distilling Company H., 4th BRC Grand Prix S., Gr.3.

SIR PENTIRE (99g, Sir Tristram, In the Purple). 7 wins from 1500m to 5500m, A$532,000, VRC St Leger, Gr.3, MVRC Winbet H., VRC Australian Lamb Company H., George Watson Hurdle, Warrnambool RC Grand Annual S/chase, MVRC Kanbay Experience H., 2d MVRC City Pacific Finance H., VRC Lavazza Long Black H., Super Impose H., Bitalli H., Grand National Hurdle, Grand National S/chase, MVRC Australian Racing Calendar 2YO H., VRC Even Stevens H., 3d VRC Banjo Paterson H., MVRC AV Hiskens S/chase, MRC Trump H., 4th MVRC AAMI Vase, Gr.2.

ENTIRELY PLATINUM (09g, Kaapstad, Nassau). 6 wins from 1400m to 1900m, A$594,910, ATC Sky High S., Gr.3, Canterbury Hurlstone RSL H., Schweppes H., Vinery Yearlings H., 2d MRC CF Orr S., Gr.1, Memsie S., Gr.1, Naturalism S., Gr.3, ATC Adina Apartment Hotels H., Become an ATC Sponsor H., 3d VRC Makybe Diva S., Gr.1, MRC PB Lawrence S., Gr.2, ATC Ibis Styles Draw H., 4th MRC Futurity S., Gr.1, ATC Neville Sellwood S., Gr.3.

HE'S REMARKABLE (07c, Zabeel, Centaine). 6 wins from 1300m to 1600m, NZ$270,625, A$361,900, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, Hawkes Bay Hastings Heart of Hawke's Bay Metric Mile H., VRC Visit Victoria H., Waikato RC Ready to Run Sale H., 2d New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, WATC Railway S., Gr.1, 3d Hawkes Bay Spring Classic, Gr.1, MVRC Crystal Mile H., Gr.2, Wellington S., Gr.3.

MEINER AMUNDSEN (99c, Northern Taste, Pretendre). 7 wins-1 at 2-from 1800m to 2300m, 249,329,000¥, Niigata Daishoten, L, Tokyo Epsom Cup, L-twice, Fuchu S., Nakayama Kanozan Tokubetsu, Tokyo Shinryoku Sho, 2d Kyoto Australia Trophy, L, Nakayama Ryogoku Tokubetsu, Yamabuki Sho, Tokyo Yurikamome Sho, 3d Niigata RF Radio Nippon Sho St Lite Kinen, L, Chukyo Sports Hai, 4th Nakayama April S., L.

CRAFT WORK (00c, Pas de Seul, Northern Taste). 6 wins-1 at 2-from 1800m to 2200m, 237,721,000¥, Nikkan Sports Sho Nakayama Kimpai, L, Hakodate Kinen, L, Nakayama American Jockey Club Cup, L, Tokyo TV Shizuoka Sho, Chukyo Freesia Sho, 2d Tokyo Shimbun Hai, L, Hanshin Sumire S., 3d Tokyo TV Tokyo Hai Aoba Sho, L, Nakayama Kujukuri Tokubetsu.

(MR) STUPENDOUS (04g, Pre Catelan, Noble Saint). 11 wins from 1100m to 1600m, NZ$352,138, A$2,400, Levin S., L, CJC Great Easter S., L, Vernon & Vazey H., Taranaki RC Schweppervescence H., CJC Millennium Hotels & Resorts H., Canterbury Packaging H., Blue Star Taxis H., WRC Programmed Maintenance Services H., 2d Levin S., L, CJC Great Easter S., L, Millennium Hotels & Resorts H., Hawkes Bay Towkay Hong Kong Breeders Partnership H., Manawatu RC McDonalds H., 3d WRC Telegraph H., Gr.1, CJC Vernon & Vazey Truck Parts H., 4th WRC Lightning H., L.

GLENTIRE (05g, Royal Academy, Arctic Tern). 9 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, €106,110, Baden-Baden Kronimus Rennen, L, Dresden Preis der Ostdeutschen Sparkasse, L, Maisons-Laffitte Prix de la Vallee de Chevreuse, Deauville Prix Vicomte A Fegentri World Cup of Nations, Prix de Dozule, 2d Saint-Cloud Prix de Brunoy, 3d Baden-Baden Rena Lange Preis.


His sire sons include He's Remarkable, Ruff Nipper, Flash of Hope, Ferlax, Dark Thunder, etc.

Website Design and Development by Digital Stream Ltd